جعل و تقلب در تولید فرش ایرانی

رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف شهرستان رفسنجان بیان کرد : با صادرات عمده گوسفند به کشور های همسایه پشمی برای تولید فرش باقی نمانده است .

به گزارش پایگاه خبری همنا علیرضا زندی در پاسخ به عدم موجودی پشم در بازار گفت : با صادرات گسترده ی پشم به کشور عراق با کمبود شدید پشم مرغوب داخلی مواجه هستیم که اکنون با تقلب در تهیه پشم مجبور به تولید فرش بی کیفیت شدیم .
وی افزود: درپی صادرات پشم تولیدکنندگان مجبور به تهیه پشم بی کیفیت و وارد کردن مواد اولیه از کشور های همسایه ای چون پاکستان،هند،ترکیه هستند و به واسطه تولید فرش با پشم نامرغوب میزان خرید و فروش فرش دستباف نیر با کاهش شدید مواجه شده است .
علیرضا زندی تصریح کرد :مشکل اصلی ما در صنعت فرش بافی صادرات و تولید است که با وجود نرخ ارز و تحریم های موجود تولیدکنندگان توان فروش و صادر کردن محصولات خود را ندارند و باوجود تقاضای بالا برای خرید فرش، تولید کشور نزدیک به صفر است .
پیرامون بالا رفتن قیمت مواد اولیه رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف شهرستان رفسنجان اظهار کرد : تولید کنندگان با دور زدن قوانین رنگرزی الیاف پشم با رنگینه های گیاهی، الیاف موجود را با رنگ های شیمیایی آماده و به بازار عرضه میکنند که با پایین آمدن حجم بالایی از کیفیت فرش مواجه میشویم و با از بین رفتن کیفیت اولیه فرش، دیگر مشتری در بازار متقاضی فرش دستباف نیست .