مشکلات پیش روی صادرات فرش دستباف

صادرات فرش دستباف ایران در یک سال و نیم اخیر به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. بسیاری از بازار‌های صادراتی فرش دستباف ایران که حالا دیگر در اختیار رقباست و مشتری‌های همیشگی فرش ایران، امروز فرش‌های کم کیفیت کشور های دیگر را به خانه می‌برند.

اسماعیل شیرفر،تولیدکننده فرش دستباف تبریز،درگفت و گو با پایگاه خبری همنا گفت :با ورود کرونا و دست و پنجه نرم کردن کشور با تحریم های موجود صادرات فرش اعلای ایرانی که در گذشته بخش بزرگی از صادرات کشور را تامین میکرد به مشکل خورده و بسیاری از معاملات فرش روی زمین مانده است .

وی  خاطر نشان کرد : با توجه به عدم ورود اجناس خارجی و عدم دسترسی به مواد درجه یک تهیه فرش با بالاترین کیفیت کمی سخت شده و واردات در حوزه فرش دستباف و مواد اولیه ریسندگی و رنگ رزی به صورت انحصاری در اختیار یک یا چند وارد کننده بیشتر نیست و این اماده سازی مواد اولیه فرش را برای تولید سخت تر میکند .

تولیدکننده فرش دستباف تبریز تصریح کرد : بسیاری از بافندگان با شرایط کنونی اقتصاد و کم بودن دستمزد بافندگی علاقه ای به ادامه همکاری در این صنف را ندارند و با کم شدن تعداد بافندگان و حتی کمک زنان بافنده در این حوزه باز هم به آن تولید که باید نمیرسیم و آماده سازی یک فرش دستباف ۶ متری نیز بازه زمان چند ماه میخواهد .