نوسانات نرخ ارز تولید کنندگان را زمین گیرکرد

علی کامیابی مسک رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی در گفت و گو با پایگاه خبری همنا گفت : با بالا رفتن قیمت ارز خرید و فروش برای تولیدکنندگان سخت شده و از انجایی که هم اکنون برای تولید فرش نیازمند پشم بلند هستیم باید با کشور های دیگر همکاری لازم رو انجام بدیم تا فرش مورد پسند مخاطب وارد بازار شود .

 

گوسفند های داخلی با پشم کوتاه برای بافت فرش دستبافت با کیفیت کافی نیستند علی کامیابی مسک تصریح کرد : با اینکه گوسفند های داخلی پشم مورد نیاز کشور را تامین میکنند ولی به دلیل کوتاه بودن پشم گوسفند های کشور مجبوریم پشم مخصوص و بلند را از اروگوئه وارد کنیم تا با ترکیب دقیق با پشم داخلی به استحکام مورد نظر خود برسیم .

 

وی افزود :با ورود پشم از اروگوئه و استرلیا همچنین واردات ابریشم اعلا از چین تغییر قیمت ارز رابطه مستقیم بر هزینه های تولیدی فرش دارد و در دوران کرونایی با کاهش فروش و عدم تغییر میزان تولید، تولید کنندگان مستعد ضرر بسیار شدند.

 

رئیس اتحادیه فرش دستباف خراسان جنوبی بیان کرد : با شیوع  پاندمی کرونا بسیاری از بافندگان خونه نشین شدند و خونه های شخصی تبدیل به کارگاه های بافندگی شد این در حالیست که  بالاتر رفتن دستمزد کارگران و کم شدن تعداد بافندگان فرش دست باف روند تولید فرش را کند کرده است .